Search
Close this search box.

EXPOZIȚIE | IMAGE AND MEMORY

Expoziția “Image and Memory” prezintă portofolii artistice publicate în volumului 3 al revistei internaționale Design | Arts | Culture (DAC) editată de Școala Doctorală. În cadrul expoziției a avut loc și evenimentul de lansare al publicației.

EXPOZIȚIE | IMAGE AND MEMORY

Cel de-al treilea volum al revistei internaționale Design | Arts | Culture (DAC) editat și publicat de Școala Doctorală Universității Naționale de Arte București, este dedicat imaginii și memoriei. Evenimentul de lansare a avut loc în cadrul expoziției, în data de 28 aprilie 2023 la sala expozițională a Universității de Arhitectură și Urbanism „Ion Mincu” din București, unde au fost expuse portofoliile artistice publicate în revistă.

Image and Memory face parte din seria de volume multidisciplinare ale revistei DAC și a inspirat artiști plastici, istorici de artă și teoreticieni să contribuie cu eseuri atât textuale cât și vizuale, acestea fiind publicate în două numere: Image and Memory No.1 și Image and Memory No.2. Click pe imagini pentru vizualizarea revistelor în format pdf.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Cele două numere sunt publicate pe platforma eJournal Design | Arts | Culture alături de primele două volume editate și publicate de departamentul de Design, Arhitectură de Interior și Documentare Audiovizuală al Facultății de Arte Aplicate și Cultură a Universității West Attica din Atena, Grecia.

Editori: Prof. univ. dr. Ruxandra Demetrescu, Prof. univ. dr. arh. Dragoș Gheorghiu

Management editorial: Mihaela Moțăianu (PhD Candidate) și Angelos Psilopoulos (Lector univ. dr. Universitatea West Attica, Grecia)

Concept grafic: Mihaela Moțăianu 

 

Image and Memory a fost expusă și în biblioteca Universității West Attica, între 22 mai și 13 iunie 2023.

 

Ambele numere ale volumului 3 conțin atât articole cât și portofolii cu subiecte legate de conexiunea dintre imagine și memorie.

În secțiunea Portofolii următorii doctoranzi au publicat proiecte de cercetare artistică: Andrei Mențeanu (PhD Student), Radu Lilea (PhD Student), Cornelia Moțăianu (PhD Candidate), Nicu Coșniceru (PhD Candidate), Vlad Basarab (PhD Candidate).

Scroll to Top