Search
Close this search box.

MASĂ ROTUNDĂ | COLABORAREA ÎN PRACTICA ȘI CERCETAREA ARTISTICĂ

Școala Doctorală a Universității Naționale de Arte din București a organizat în data de 25 octombrie 2021 o dezbatere online pe tema colaborării în practica artistică.

MASĂ ROTUNDĂ | COLABORAREA ÎN PRACTICA ȘI CERCETAREA ARTISTICĂ

Școala Doctorală a Universității Naționale de Arte din București a organizat în data de 25 octombrie 2021 o dezbatere online pe tema colaborării în practica artistică, la care au participat trei coordonatori de doctorat și 30 de studenți doctoranzi ai UNArte alături de câțiva invitați cu experiențe directe și diverse ce implică practici colaborative, o premisă esențială pentru o discuție relevantă.

Discuția a urmărit direcțiile actuale în cercetarea artistică, direcții ce privesc practicile colaborative. S-a propus analizarea prin exemple concrete a stării și a posibilităților de dezvoltare a cercetării artistice. Colaborarea poate fi un procedeu de lucru între artiști și se poate întâlni la nivel interdisciplinar sau interinstituțional. Colaborarea poate avea un rol fundamental în practica artistică personală sau poate fi o parte esențială din formarea și dezvoltarea de comunități. Invitații la discuție,

Participanți:
Prof. dr. Ruxandra Demetrescu (Școala Doctorală a UNArte)
Dr. Alexandru Berceanu (CINETic UNATC)
Drd. Michele Bressan (drd UNArte, anul II)
Prof. dr. Iosif Kiraly (UNArte)
Dr. Maria Drăghici (asistent de cercetare UNATC, doctorat UNArte)
Stud. Dana Pârvulescu (studentă UNArte – ITA)
Drd. Lea Rasovszky (drd UNArte, anul IV)
Drd. arh. Teodora Ungureanu (Școala Doctorală de Urbanism UAUIM, anul IV)
Director Școala Doctorală, Prof. univ. dr. arh. Dragoș Gheorghiu

Moderator: drd. Maria Mandea

Temele principale:

  • formarea de grupări artistice și găsirea unui concept comun de lucru
  • colaborarea în proiecte limitate și colaborarea de lungă durată
  • proiecte colaborative și dezvoltări instituționale
  • lucrul cu și în comunități
  • atelierul ca spațiu de lucru colaborativ
  • apartenența la grupări internaționale
  • cercetarea artistică și colaborări interdisciplinare
  • colaborarea in absentia, lucrul cu arhiva, colaborarea dislocată în timp și spațiu
Scroll to Top